Outsourcing IT – jak to działa?

Nie zależnie od długości trwania na rynku, przedsiębiorstwo może borykać się z pewnymi aspektami prowadzenia przedsiębiorstwa, które niepotrzebnie pochłaniają cenne zasoby firmy. Często jest też tak, że wraz z rozwojem i rozszerzaniem działalności problemy narastają i powodują coraz gorszą wydajność. Właśnie przez zauważenie tego problemu zaczęto zastanawiać się, czy nie ma jakiegoś rozwiązania na ten […]

Nie zależnie od długości trwania na rynku, przedsiębiorstwo może borykać się z pewnymi aspektami prowadzenia przedsiębiorstwa, które niepotrzebnie pochłaniają cenne zasoby firmy. Często jest też tak, że wraz z rozwojem i rozszerzaniem działalności problemy narastają i powodują coraz gorszą wydajność. Właśnie przez zauważenie tego problemu zaczęto zastanawiać się, czy nie ma jakiegoś rozwiązania na ten stan rzeczy. Odpowiedzią okazał się być outsourcing, który w prosty sposób odciąża przedsiębiorstwo dostarczając przy tym usługę na wysokim poziomie.

Co to jest outsourcing?

Niektóre procesy w firmie nie są silnie związane z rdzenną usługą przedsiębiorstwa, a dodatkowo wymagają dużego nakładu pracy, pieniędzy i wiedzy. Outsourcing pozwala wydzielać takie sektory i oddelegowywać je do przedsiębiorstw, które mają znacznie większe możliwości do pełnienia tej funkcji na najwyższym poziomie. W taki sposób można wydzielać z przedsiębiorstwa poszczególne zadania, procesy lub całe sektory (takie jak sektor finansowy czy sektor IT). Outsourcing jest działaniem długofalowym i opartym na długiej współpracy między firmami, co pozwala na wytworzenie układu partnerskiego, znacznie silniejszego niż relacja między dostawcą a odbiorcą.

Korzyści z outsourcingu IT

Nie każda firma może sobie pozwolić na korzystanie z najnowszych technologii dostępnych na rynku. Jednak dzięki skorzystaniu z outsourcingu usług informatycznych można czerpać korzyści z ich używania bez konieczności posiadania ich na własność. Istnieje kilka istotnych zalet korzystania z takiego rozwiązania.

Oszczędności – gdyby zsumować koszt wymaganego oprogramowania, specjalistyczną wiedzę oraz cały sprzęt  do wdrażania nowatorskich rozwiązań, to znacznie korzystniej wypada przekazanie tego zadania wyspecjalizowanej firmie. Opłata abonamentowa wypada znacznie korzystniej niż posiadanie całego działu IT na własność.

Wysoka jakość – firma, której zlecimy obsługę działu IT jest specjalistą w tym co robi, co sprawia, że nie dość, że zadanie zostanie wykonane w pełni profesjonalnie, to także szybko i zgodnie z najnowszymi wymaganiami obowiązującymi na rynku.

Podniesienie wydajności – najczęściej poddawane outsourcingowi są te działy firmy, które wymagają najwięcej czasu i uwagi. Dzięki skorzystaniu z pomocy zewnętrznej, przedsiębiorstwo może skoncentrować się na tym co naprawdę ważne i dostarczać swoim klientom jeszcze większą wartość. Wiąże się to również z tym, że przedsiębiorstwo zyskuje szansę na wydajniejsze dysponowanie wszystkimi swoimi zasobami.

Korzystanie z wiedzy – małe przedsiębiorstwo rzadko kiedy może sobie pozwolić na najnowsze oprogramowanie, specjalistyczny kurs, nie mówiąc już o utrzymaniu dobrego programisty i grafika. Natomiast dużej firmie to się po prostu nie opłaca z uwagi na to, jak dużo zasobów pochłania taki dział. Korzystając z outsourcingu ma się dostęp do całego zespołu specjalistów, który w każdej chwili dba o to, żebyś każdy proces im powierzony był wykonany z należytą starannością i dokładnością dla zadowolenia klientów. Należy pamiętać, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na pozycję konkurencyjną jest wiedza. Tylko Ci, którzy szybciej posiądą i opanują najnowsze zdobycze technologii mogą mierzyć się z najlepszymi na rynku.

Sektor IT jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Codziennie wchodzą nowe rozwiązania, które wymagają dużego zaangażowania i wiedzy. Nie trzeba być specjalistą w danej dziedzinie, aby móc korzystać z jej zdobyczy do budowania swojej przewagi na rynku. Outsourcing to wyjątkowo przydatne rozwiązanie dające szanse na rozwój kluczowych obszarów firmy każdemu kto zmaga się ze zbyt dużymi pochłaniaczami zasobów. Macie ten sam problem? Foreto Software House jest gotowe na współpracę z każdym, kto woli powierzyć rozwój swojego środowiska IT ekspertom.