Jak wykorzystać system CRM w firmie?

Przedsiębiorstwa, zarówno te dopiero wkraczające na rynek, jak i te z dłuższym stażem mają przygotowany plan rozwoju oraz cele, które chciałby by osiągnąć. Wśród nich znajdziemy takie związane ze sprzedażą, osiąganym zyskiem czy liczbą otwieranych sklepów, jednak mało kiedy dostrzeżemy cel, którym miałoby być utrzymanie dobrych relacji z klientem. A w końcu utrzymanie klienta jest […]

Przedsiębiorstwa, zarówno te dopiero wkraczające na rynek, jak i te z dłuższym stażem mają przygotowany plan rozwoju oraz cele, które chciałby by osiągnąć. Wśród nich znajdziemy takie związane ze sprzedażą, osiąganym zyskiem czy liczbą otwieranych sklepów, jednak mało kiedy dostrzeżemy cel, którym miałoby być utrzymanie dobrych relacji z klientem. A w końcu utrzymanie klienta jest znacznie tańsze niż pozyskanie nowego. Na tym właśnie twierdzeniu opiera się system CRM, którego głównym zadaniem jest zarządzanie relacjami z klientami.

Definicja CRM

CRM, czyli Customer Relationship Management to system zarządzania relacjami z klientami, który ułatwia budowanie więzi na linii sprzedawca – klient. System pozwala na agregowanie wszystkich dostępnych informacji na temat klientów, dzięki czemu, każdy pracownik ma wolny dostęp do takiego zasobu wiedzy, co wykorzystuje do efektywniejszego komunikowania się z odbiorcami usług.

Każdej firmie powinno zależeć na zadowoleniu klientów, w końcu to oni stanowią źródło przychodu. System CRM może stanowić zintegrowaną aplikację całego systemu zarządzania firmą lub działać w formie osobnego modułu. Niezależnie od tego, na którą postać się zdecydujemy, zauważymy wyraźną poprawę w budowaniu korzystnych relacji z potencjalnymi i obecnymi klientami.

Do czego można wykorzystać system CRM?

Zarządzanie relacjami jest szczególnie ważne wszędzie tam, gdzie dochodzi do kontaktu z klientami. Jako że system CRM wspomaga i jednocześnie automatyzuje takie procesy jest szczególnie przydatny w takich działach jak: obsługa klienta, dział sprzedaży i dział marketingu. Menadżerowie również mogą korzystać z takiej formy pomocy do kontrolowania i monitorowania postępów pracy i planowania dalszych zadań.

Niezależnie od wielkości firmy można zauważyć pewne schematy sprzedażowe, które mogą zostać znacznie usprawnione dzięki wdrożeniu systemu zarządzania relacjami. Takie działanie pomaga zoptymalizować ofertę handlową oraz doprowadzić do efektywniejszego pozyskiwania klientów.

Główne korzyści z wdrożenia systemu CRM.

Oprócz wiadomych korzyści związanych z poprawą relacji z klientami i usprawnieniem komunikacji z nimi, istnieje jeszcze kilka innych, które sprawiają, że warto inwestować w takie rozwiązania we własnym przedsiębiorstwie. Następstwem zbudowania dobrych więzi jest wzrost lojalności klientów i efekt darmowej reklamy, która tworzy się poprzez polecanie danej firmy pocztą pantoflową. Niewątpliwym plusem jest też to, że system CRM to miejsce, w którym zgromadzone są wszystkie informacje na temat klientów. Nie ma potrzeby zaglądania do innych plików i dokumentów, ponieważ wszystkie informacje znajdują się w jednym miejscu. To daje dużą oszczędność czasu, a także pieniędzy, gdyż nie trzeba delegować pracowników do systematyzowania wprowadzanych informacji, które w systemie CRM tworzą się i katalogują automatycznie. Kolejną zaletą wynikającą bezpośrednio z poprzedniego zdania jest to, że dział sprzedaży może działać o wiele szybciej i efektywniej niż wcześniej. Natychmiastowy dostęp do wszystkich koniecznych informacji umożliwia zespołowi obsługę na najwyższym poziomie w czasie realnym, co sprawia, że można dostarczyć klientowi wszystko czego potrzebuje tu i teraz. A dodatkowa możliwość prognozowania zachowań klientów i ich preferencji zakupowych daje ogromną przewagę konkurencyjną.

Wszystko, co może wspomóc przedsiębiorstwo w jego sprawnym funkcjonowaniu, powinno stać się stałym elementem jego strategii. Wykorzystanie systemu CRM znaczenie usprawnia te sektory firmy, które wcześniej wymagały dużego nakładu czasu i pracy. Tak naprawdę wprowadzenie takiego rozwiązania daje same korzyści, gdyż odciąża pracowników od zbędnej pracy i dostarcza narzędzia budowania wysokiej pozycji konkurencyjnej na danym rynku. Foreto Software House specjalizuje się w budowaniu takich systemów dla swoich klientów. Chcecie zostać jednymi z nich? Napiszcie do nas, a znajdziemy idealne rozwiązanie dla Waszej firmy.